Ako splachovať dažďovou vodou? Najčastejšie využitie dažďovej vody
22.2.2023
Viete, koľko pitnej vody vo vašej domácnosti padne na splachovanie? Podľa prieskumov ide o neuveriteľných 30 - 40 % z celkovej spotreby. Pritom môžete väčšinu nahradiť zachytenou dažďovou vodou a ušetriť tak nemalé náklady. Ako si vybudovať v domácnosti tento systém? Akú nádrž na dažďovú vodu potrebujete? Viete, akým ďalším využitím dažďovej vody ušetríte? Všetko vám opíšeme na nasledujúcich riadkoch.
Systém na využitie dažďovej vody v domácnosti
Najčastejšia schéma na zber dažďovej vody vyzerá nasledovne: Voda ide zo strechy do odkvapu a cez mechanický filter hrubých nečistôt tečie do plastovej akumulačnej nádrže. Prebytok vody potom odteká do kanalizácie alebo sa vsakuje na pozemku.
V tejto chvíli môžete pomocou čerpadla využiť dažďovú vodu napríklad iba na zalievanie záhrady alebo umývanie auta. Pri ďalšom využití v domácnosti máte dve možnosti, ako dostať vodu do domového rozvodu - čerpadlom s tlakovým spínačom alebo cez vodáreň s expanznou nádobou.
Je dôležité, aby boli rozvody pitnej a úžitkovej vody oddelené a nezasahovali do seba. Zároveň potrebujete zaistiť, aby dažďovú vodu v prípade nedostatku mohla nahradiť tá pitná. O to sa stará zariadenie na prepínanie vody, vďaka ktorému tak neprídete o pohodlie ani v období sucha.
Vybudovanie takýchto rozvodov nemusí byť jednoduché, avšak záleží od toho, kde všade chcete využiť dažďovú vodu. Ak napríklad iba na pranie a splachovanie, potom ju stačí zaviesť do kúpeľne, v ktorej máte záchod a práčku, inde to nie je potrebné.
Kde všade v domácnosti využijete dažďovú vodu?
Dažďovú vodu využijete predovšetkým na splachovanie, upratovanie alebo na už spomenuté pranie bielizne. Určite pridajte do rozhodovania aj tento variant - dažďová voda je mäkká a nezanáša tak spotrebiče a potrubia vodným kameňom. Ušetríte za zmäkčovadlá, ak ich musíte používať, a pri mäkkej vode potrebujete menej pracieho prášku, pretože sa lepšie rozpúšťa a uvoľňuje špinu.
Mimo domácnosť využijete dažďovú vodu aj na zalievanie záhrady a umývanie auta. V tom prípade ani nemusíte zavádzať rozvody do domácnosti, vystačíte si s filtrom na hrubé nečistoty a čerpadlom.
Akú akumulačnú nádrž zvoliť na dažďovú vodu?
Veľkosť akumulačnej nádrže závisí od množstva zrážok vo vašej lokalite a od plochy strechy, prípadne iných plôch, z ktorých budete odvádzať vodu. Ideálna je podzemná nádrž - nedochádza v nej ku kolísaniu teplôt a voda nie je vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Aspoň tak nebudete mať problém s mikroorganizmami, udržaním hygieny, kvalitou zachytenej vody a v zime so zamŕzaním.
Spočítajte si priemerné množstvo zrážok v lokalite a porovnajte to so svojou predpokladanou spotrebou na splachovanie či pranie. Okrem približnej veľkosti nádrže vám tieto informácie prezradia ešte jednu zásadnú vec. Zistíte, či je vôbec objem dažďovej vody dostačujúci a či sa vám investícia do systému vyplatí. Pri maximálnom využití dokáže dažďová voda nahradiť až 50 % pitnej vody, čo v dlhodobej mierke znamená naozaj značnú úsporu. Otázkou ale zostáva, či sú na to u vás dostatočné ročné zrážky.
Dotačný program OBNOV DOM
Ceny komplexných systémov na využitie dažďovej vody v domácnosti sa pohybujú od 4 000 EUR vyššie. S financovaním pomáha dotačný program podporujúci majiteľov domácností, ktorí chcú na svojom pozemku vybudovať systém na zadržiavanie a využitie dažďovej vody. Podpora nie je zanedbateľná - získate späť až 60 % investície. Pre podrobnejšie informácie sa pozrite na webové stránky OBNOV DOM alebo sa obráťte na spoľahlivého dodávateľa retenčných systémov, ktorý rád pomôže s prípadným projektom a realizáciou.